Dialogue - Polish

Hide

Vocabulary (Review)

Hide
stolica "capital city"
tablica pamiątkowa "commemorative plaque"
paw "peacock"
rzeźba "sculpture, the art of sculpture"
grobowiec tomb
naród "nation"
kuchnia cuisine, kitchen
odbywać się "to be held"
znajdować się to be located

Lesson Notes

Hide

Cultural Insights

Powstanie Warszawskie


Druga Wojna światowa nie tylko wyniszczyła polską ludność, ale także zrujnowala wiele małych i dużych miast. Mieszkańcy Warszawy chcieli uchronić stolicę przed wtargnięciem Armii Czerwonej i postanowilił sami wyzwolić miasto spod niemieckiej okupacji. Niestety okazało sie to katastrofalne w skutkach. Walki uliczne z niemieckim okupantem doprowadziły do ruiny prawie całe miasto z jego wielowiekowym dorobkiem kuturalnym i młodym pokoleniem Polaków walczących o wolność ojczyzny. Wedle niemieckich rozporządzeń należało zrównać z ziemią całe miasto i wymordować wszystkich mieszkanców łącznie z ludnością cywilną. Powstanie Warszawskie do dzisiaj jest symbolem bohaterstwa i ofiarności i najważniejszym w polskiej historii przejawem walki o wolność.

 

Warsaw Uprising


The Second World War not only has devastated the Polish people, but it also has ruined many towns and cities. Warsaw's citizens wanted to protect the capital from the Red Army invasion, and they decided to free the city from German occupation on their own. Unfortunately, the results proved to be catastrophic. Street fights with German occupants resulted in the devastation of almost the whole city with its centuries-worth of cultural output as well as a young generation of Polish fighting for their country's freedom. According to the German dispositions, the whole city was supposed to be leveled and all citizens were to be murdered, including civilians. To this day, the Warsaw Uprising is a symbol of heroism and devotion and the most important manifestation of fighting for freedom in Polish history.

 

 

Lesson Transcript

Hide
Pięć najciekawszych miejsc w Warszawie
Warszawa jest miastem położonym w centralnej Polsce i od czterystu lat jest stolicą kraju, a także ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym.
Największymi atrakcjami turystycznymi w Warszawie są: Stare Miasto, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie, zabytkowy cmentarz – Powązki oraz Pałac Kultury i Nauki.
Stare Miasto to między innymi Rynek z otaczającymi go zabytkowymi kamieniczkami i centralnie umiejscowioną fontanną z Syrenką.
Stare Miasto to także Plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta.
Na uwagę zasługuje również zespół murów miejskich i Barbakan (budowla obronna).
O tragicznych wydarzeniach z okresu Powstania Warszawskiego przypomina pomnik Małego Powstańca oraz wiele tablic pamiątkowych.
Niewątpliwie ulubionym miejscem spacerowym Warszawiaków i przyjezdnych są Łazienki Królewskie, gdzie znajduje się dużo zieleni oraz stawy i zwierzęta takie jak: wiewiórki, kaczki oraz pawie królewskie.
Na terenie parku znajduje się wiele cennych zabytków architektury i rzeźby, na przykład: Pałac na Wodzie oraz monumentalny Pomnik Chopina, który jest jednym z symboli Warszawy.
Pod pomnikiem w letnie niedziele odbywają się koncerty muzyki Chopina.
Cmentarz Powązkowski, którego historia liczy już ponad 200 lat, jest jednym z najstarszych cmentarzy w Warszawie oraz miejscem pochówku wielu Polaków zasłużonych dla kultury, literatury i sztuki.
Znajdujące się na cmentarzu nagrobki, pomniki, kaplice oraz rodzinne grobowce zostały stworzone w różnorodnych stylach przez wielu artystów. Można niemal powiedzieć, że Cmentarz Powązkowski stanowi swego rodzaju muzeum rzeźby.
Pałac Kultury i Nauki, położony w samym centrum stolicy, jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych budynków nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce.
Pałac Kultury i Nauki był prezentem od narodu radzieckiego dla narodu polskiego, zaś inicjatorem jego budowy był sam Józef Stalin. Budynek ten po dziś dzień jest symbolem minionej epoki komunizmu. Jego budowa trwała niecałe trzy lata.
Pałac oddano do użytku w 1955 roku. Od tego momentu stanowi on nieodłączny element pejzażu stolicy.
W Warszawie oprócz historycznych budynków i zabytków, turyści znajdą wiele kawiarni oraz restauracji, w których mogą rozkoszować się tradycyjną polską kuchnią.
Znajdą tutaj także nowoczesne centra handlowe, jak na przykład Złote Tarasy, znajdujące się tuż obok Dworca Centralnego i Pałacu Kultury.
Ten otwarty w 2007 roku potężny, szklany kompleks jest popularny zarówno wśród Warszawiaków, jak i turystów.