Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Góry
Pewien polski profesor powiedział kiedyś podczas wykładu, że każdy szanujący się kraj europejski ma góry na północy, gdzie jest zimno, i morze na południu, gdzie jest ciepło. Ale w Polsce oczywiście musi być na odwrót.
To był tylko dowcip, ale trzeba przyznać, że w polskich górach sezon narciarski nie trwa długo.
Wybierając się do Polski na narty trzeba więc bardzo uważnie obserwować prognozę pogody, aby trafić na sprzyjające warunki narciarskie.
Na szczęście są i plusy cieplejszej temperatury w górach. Nadają się one idealnie do wspinaczek czy pieszych wycieczek.
Całą południową granicę kraju tworzą dwa masywne łańcuchy górskie – Karpaty i Sudety.
Polskie góry nie są tak wysokie jak Alpy czy Góry Betyckie, ale stosunkowo duża różnica wysokości między ich podnóżami a szczytami sprawia, że robią spore wrażenie.
Na terenie polskich gór znajduje się osiem parków narodowych (dwa w Sudetach i aż sześć w Karpatach), a także wiele parków krajobrazowych, w których możecie do woli napawać się pięknymi widokami.
Uważajcie tylko na niedźwiedzie!
Niektóre z górskich miejscowości są nieodzownie kojarzone z turystyką górską. Są to na przykład Zakopane i Szklarska Poręba.
Zakopane jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych górskich miasteczek niemal całkowicie nastawionych na obsługę turystów, również tych zagranicznych.
Możecie być pewni, że w Zakopanem nie zabraknie w okolicy kogoś, kto mówi po angielsku, a przyzwyczajeni do zagranicznych gości gospodarze bez kłopotu wskażą miejsca i rozrywki atrakcyjne dla obcokrajowców.
Spotkacie tam górali w tradycyjnych strojach, mówiących gwarą, która nie zawsze jest zrozumiała nawet dla rodowitych Polaków.
Będąc w polskich górach musicie koniecznie spróbować tradycyjnego owczego sera, który nazywa się oscypek.
Jedną z najbardziej charakterystycznych pamiątek z Zakopanego jest ciupaga - mała góralska siekierka.
Bardziej obeznanym z polską kulturą i językiem turystom Zakopane może się wydać nieco sztuczne, zatłoczone i… drogie.
Alternatywą dla nich może okazać się Szklarska Poręba, która jest nieco mniej skomercjalizowanym miastem.
Wśród ciekawych propozycji jest organizowana każdego lata wyprawa po prawdziwy skarb, w której może odnieść sukces każdy, kto wykaże się odrobiną sprytu!

Comments

Hide