Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tym razem pora porozmawiać o jednym z najbardziej uroczystych świąt katolickich, którym jest Boże Ciało. Jest to święto ruchome, przypadające na 60 dni po Wielkanocy, zawsze w czwartek. I tak w 2014 roku Boże Ciało obchodzimy 19 czerwca, w 2015 - 4 czerwca, w 2016 - 26 maja, a w 2017 - 15 czerwca.
Boże Ciało jest nazwą potoczną. Jak brzmi pełna nazwa tego święta?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
W Polsce obchody Bożego Ciała pojawiły się poraz pierwszy w roku 1320. W 1420 roku natomiast zostało uznane za uroczystość powszechną i zaczęto obchodzić ją we wszystkich kościołach w Polsce. Jest to tak zwane święto nakazane, co oznacza, że wierni zobowiązani są do uczestnictwa w mszy świętej.
Głównym elementem obchodów Bożego Ciała jest procesja ku czci Najświętszego Sakramentu. Pierwsze procesje miały miejsce w Niemczech w XIII wieku, podczas których niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Do XV wieku tradycja ta rozprzestrzeniła się po Europie, docierając również do Polski w 1320 roku. W procesji idą przedstawiciele kościoła, jak również, w dawnych czasach, król i najważniejsi dostojnicy państwowi. Procesja zatrzymuje się przy 4 ołtarzach, gdzie czyta się kolejno fragmenty ewangelii.
Poza tradycjami kościelnymi istnieje również wiele tradycji ludowych, związanych ze świętem Bożego Ciała. Jedną z nich jest wyplatanie wianków z polnych ziół, którymi później ozdabiano kościoły i ołtarze na drodze procesji. Poświęcone były potem zasuszane i przechowywane przez długi czasm, by chronić przed chorobami i wszelkiego rodzaju nieszczęściami. Wianki również palono w domowych piecach i wierzono w oczyszczającą moc dymu. Obecnie te same zioła używane są do spalania w kadzielnicach, które niesione są przed pochodem z Eucharystią.
Kolejnym symbolem jest chleb, który w kulturze ludowej był zawsze bardzo ważny i należało obchodzić się z nim z szacunkiem. I tak nie wolno było go dotykać brudnymi rękoma, spożywać w nakryciu głowy, bawić się nim, kłaść spodem do góry czy stukać w niego nożem.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Boże Ciało jest nazwą potoczną. Jak brzmi pełna nazwa tego święta?
Pełna nazwa Bożego Ciała to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej lub Święto Ciała i Krwi Pańskiej. Upamiętnia ono ostatnią wieczerzę oraz przeistoczenia chleba i wina w cialo i krew Jezusa.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w Waszym kraju również istnieją obchody upamiętniające ostatnią wieczerzę?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide