Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna i opowiem Wam dziś o największym i najważniejszym święcie w Polsce, o Wigilii Bożego Narodzenia. W tym czasie zwykle wracamy w rodzinne strony, zasiadamy do obiadu w rodzinnym gronie i objadamy się daniami, których większość przygotowujemy tylko i wyłącznie na tą okazję, spędzając na to kilka dni przed samą wigilią, ubieramy także choinkę i dostajemy prezenty.
W pewnych regionach Polski prezentów nie przynosi Święty Mikołaj, lecz ktoś inny. Kto?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
W Polsce wigilia była zawsze dniem wyjątkowym i działy się wtedy nadzwyczajne rzeczy. Duchy zmarłych odwiedzały swoje rodziny, toteż nie wolno było siadać na krzesła bez wcześniejszego dmuchnięcia na nie, ani używać ostrych narzędzi. Woda w studniach zmieniała się w miód lub wino, a zwierzęta domowe rozmawiały ludzkim głosem-dzieci do dziś nasłuchują co też powie im ich kotek czy piesek. Zalecano też kąpiel w rzece w wigilijny ranek, by zapewnić sobie zdrowie i energię w kolejnym roku.
Dziś wigilia jest nadal dniem specjalnym i magicznym na swój sposób, dniem obchodzonym nie tylko przez osoby religijne. Istnieje cała masa tradycji, które przetrwały do dziś i jedną z najważniejszych jest przygotowanie minimum 12 różnych dań na wigilijny obiad. Wśród nich królują ryby w przeróżnych formach - pieczone, duszone, w galarecie, także kasze i zboża, sałatki warzywne i orzechy. Jeśli spędzacie święta w Polsce koniecznie spróbujcie rybę po grecku, pierogi z kapustą i grzybami, kutię, barszcz z uszkami oraz ciasta, jak piernik i makowiec.
Przypuszczam,że wielu z was zastanawia się teraz gdzie podział się indyk. I tu niespodzianka! W Polsce nie jadamy mięsa w wigilię. Kolejną tradycją jest dzielenie się opłatkiem przed rozpoczęciem obiadu. Każdy z gości dostaje kawałek tego pięknie zdobionego wafelka i składa życzenia pozostałym domownikom, jednemu za drugim, łamiąc przy tym opłatek kawałek po kawałku. Jest to bardzo piękna tradycja, gdyż nie życzymy nic dla siebie, lecz dla innych.
Pewnie każdy z was słyszał historię o narodzeniu Jezusa w Betlejem i o trzech królach podążających tam za gwiazdą. W wielu polskich domach siada się do kolacji po tym, jak pojawi się pierwsza gwiazdka na niebie,oczywiście tylko przy bezchmurnym niebie.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
W pewnych regionach Polski prezentów nie przynosi Święty Mikołaj, lecz ktoś inny. Kto?
W kilku regionach polski, jak Kaszuby, Kujawy, Wielkopolska tym, który przynosi wigilijne prezenty grzecznym dzieciom jest Gwiazdor. Jeśli zaś ktoś był niegrzeczny, obaj, Święty Mikołaj i Gwiazdor zamiast prezentu zostawią pod choinką rózgę.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w Waszym kraju też swiętujecie wigilię Bożego Narodzenia?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide