Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. W poprzedniej części tej serii rozmawialiśmy o Wigilii, wiec nadszedł czas na samo święto Bożego Narodzenia, które obchodzimy w ciągu dwóch dni, 25 i 26 grudnia. W Polsce są to dni wolne od pracy, wiec każdy z nas ma czas na ciąg dalszy obżarstwa swiątecznymi pysznościami. Jak na pewno zauważycie niebawem prawie wszystkie polskie święta kręcą się wokół spotkań rodzinnych oraz objadania się świątecznymi specjałami.
Co w Polsce nazywamy pasterką?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Boże Narodzenie w Polsce to czas na kolejne odwiedziny. W Wigilię zwykle zbieramy się w domach dziadków, a w kolejne dwa dni świąt zapraszamy gości do siebie lub też wędrujemy na obiady i kolacje do rodziny lub też przyjaciół i znajomych. Co wtedy robimy? Oczywiście jemy! Boże Narodzenie w polskim stylu zawsze wiąże się ze zdobyciem kilku dodatkowych kilogramów, bo wierzcie mi, nie ma nikogo kto się oprze bigosowi, pieczystemu, karpiowi w galarecie czy słodkościom jak sernik z rodzynkami, makowiec, czy bogato zdobionym lukrem pierniczkom.
W tym okresie możemy też zobaczyć tak zwanych kolędników, których przybycie wróży szczęście. W grupie tej zwykle są pastrzerze, anioł, trzej królowie, którzy wędrowali z darami do Betlejem, także postacie z wierzeń ludowych, jak diabeł, turoń, śmierć. Bardzo ważnym elementem jest także wielka obrotowa gwiazda niesiona na długim kiju. Dawniej odwiedzali domy, obecnie w dużych miastach można ich zobaczyć na osiedlach, kiedy to śpiewają polskie kolędy, za co, by zapewnić sobie szczęście, koniecznie trzeba ich nagrodzić drobną zapłatą.
Kolejnym nieodzownym elementem polskich świąt jest bożonarodzeniowa szopka. Możemy je zobaczyć w przeróżnych miejscach prawie każdego miasta, a także w kościołach. Szopki przedstawiają scenę narodzin Jezusa, zwykle w stajence, otoczonego zwierzętami, jak koza, koń, owca, wraz z Marią i Józefem i trzema królami składającymi dary. Największą szopką w Polsce i Europie jest szopka w Katowicach, w dzielnicy Panewniki, która ma ok 20 metrów wysokości i 25 metrów szerokości. Kolejną jest szopka w Poznaniu, która zawiera ponad 250 ruchomych figur.
Natomiast w Krakowie co roku, od blisko 70 lat, na Rynku Głównym odbywa się konkurs szopek krakowskich, ręcznie wykonywanych ze sklejki, drewna, tektury i kolorowej folii aluminiowej. Ciekawym elementem każdego konkursu jest parada uczestników ze swoimi szopkami.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Co w Polsce nazywamy pasterką?
Pasterka to w Polsce specjalna i prawdopodobnie najbardziej uczęszczana msza w roku. Odbywa się w kosciołach o północy w Wigilię Bożego Narodzenia. Młodzi często pasterką nazywają również spotkanie ze znajomymi, zaraz po rodzinnym obiedzie.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Jak u was obchodzi się Boże Narodzenie?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide