Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tematem tego odcinka jest Niedziela Palmowa, która przypada na 7 dni przed Wielkanocą, czyli zawsze, jak sama nazwa mówi, w niedzielę. Jest to bardzo interesujący dzień, z którym wiąże się wiele tradycji, przede wszystkim kościelnych. Dlatego też nie każdy świętuje w ten dzień. Niedziela palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza i upamiętnia przybycie Jezusa do Jerozolimy.
Co dzieje się z poświęconymi palmami wielkanocnymi po Niedzieli Palmowej?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Symbolem Niedzieli Palmowej są palemki wielkanocne, które wielu z nas, niezależnie od tego czy jesteśmy religijni czy nie, kupuje jako dekorację ściśle związaną z nadchodzącą Wielkanocą. Ci, którzy cenią kościelne tradycje pójdą w ten dzień do kościoła, by ich palemki zostały poświęcone przez księdza. Symbolizują one gałązki palmy, które rzucano Jezusowi pod stopy w czasie przybycia do Jerozolimy. Obecnie palemki wykonywane są wyłącznie z tworzyw naturalnych, jak gałązki wierzby, bukszpan, bazie, suszone kwiaty i bibuła.
Kolejną polską tradycją jest procesja z tak zwanym Jezuskiem Palmowym. Jest to drewniana figura przedstawiająca Jezusa na grzbiecie osiołka. Historia głosi, iż tak właśnie Jezus wjechał do Jerozolimy. Zwyczaj ciagnięcia figurki na podstawie z kółkami i podążającego za nią tłumu wiernych był powszechny w Polsce do XVIII wieku, pózniej, jako że z podniosłej uroczystości zmienił się z czasem w głośną zabawę, został zakazany przez władze kościelne. Do dziś przetrwał w niewielu miejscowościach, jedną z nich jest Tokarnia, w Małopolsce.
Innym tradycyjnym elementem obchodów Niedzieli Palmowej są tak zwane pucheroki. Zwyczaj ten powstał w Krakowie i z czasem przeniósł się także do pobliskich wsi. Chłopcy ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch, z wysokimi, niegdyś słomianymi czapami na głowach - dziś wykonanymi z kolorowej bibuły i usmarowanymi sadzą twarzami wędrowali po domach, wygłaszając wierszyki i śpiewając wesołe piosenki, za co mieli zostać nagrodzeni jajkami, masłem lub serem. Obecnie zapłatę stanowią słodycze lub drobne pieniądze.
Palmy wielkanocne są zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem Niedzieli Palmowej. W miejscowości Lipnica Murowana, w Małopolsce, od 1958 roku, odbywa się konkurs na palmę wielkanocną. Tamtejsze palmy zaskakują pięknem jak i rozmiarami - największa dotąd wykonana ma 35 metrów i 10 centymetrów.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Co dzieje się z poświęconymi palmami wielkanocnymi po Niedzieli Palmowej?
W Wielką Sobotę, dzień poprzedzający Wielkanoc, wszystkie poświęcone palmy są palone,a popiół przechowywany jest przez kościół do kolejnego roku. Wtedy zostaje on użyty w Środę Popielcową, kiedy to ksiądz posypuje nim głowy wiernych.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w waszych krajach też istnieją palemki wielkanocne?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide