Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tym razem pora na święto bardzo poważne, w czasie którego nie ma miejsca na głośne zabawy i objadanie się, jakie zwykle towarzyszą polskim świętom. Jaki to dzień? Wszystkich Świętych. Obchodzimy go dnia pierwszego listopada. Ze względu na zmiany nazwy w czasach PRL-u, czyli w latach 1952–1989, nazywamy ten dzień dwojako - Wszystkich Świętych lub też Święto Zmarłych.
Czy w Polsce obchodzi się popularne amerykańskie święto Halloween?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Wszystkich Świętych sięga swoją historią aż do IV wieku i jest święto związane z Kościołem. Wiadomo,ze w 610 roku papież Bonifacy IV złożył w pewnej świątyni relikwie nieznanych świętych, którzy oddali swe życie za Chrystusa i ustanowił dzień 14 maja dniem ich pamięci. W późniejszych latach kolejny papież zmienił te datę na 1 listopada i tak jest od dziś.
Obecnie Wszystkich Świętych jest dniem pamięci i szacunku dla zmarłych. Wielu Polaków wraca wtedy do rodzinnych miast, by w ten dzień, który jest wolnym od pracy, odwiedzić groby bliskich. Jak wspomniałam wcześniej jest to święto kościelne, ale przede wszystkim dzień pamięci o zmarłych, więc niezależnie od religii, większość Polaków udaje się na cmentarze, by zapalić znicze i postawić kwiaty na nagrobkach. Tu najpopularniejsze są chryzantemy w przeróżnych kolorach.
Dniem kolejnym, czyli drugiego listopada są tak zwane Zaduszki. Niegdyś pogańskie święto oddające cześć zmarłym. Wierzono niegdyś, że w ten dzień duchy zmarłych odwiedzają swoich bliskich, dlatego też należało być ostrożnym tego dnia, by w żaden sposób nie uszkodzić czy znieważyć odwiedzającej nas duszy. Nie wolno było ubijać masła, używać siekier, szyć, wylewać pomyj ani spluwać. Tradycja zapalania zniczy również wywodzi się z tamtych czasów - wtedy zapalalo ogniska przy których dusze mogły się ogrzać.
Jak już wspomniałam niemal wszyscy Polacy udają się na cmentarze w czasie Wszystkich Świętych i zapalają znicze. Tworzy to niesamowicie piękny widok po zmroku. Dlatego też cmentarz na około tydzień staje się miejscem niezwykle romantycznym i popularnym na wieczorne spacery.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Czy w Polsce obchodzi się popularne amerykańskie święto Halloween?
W Polsce Halloween nie cieszy się zbytnią popularnością. Oczywiście dla młodych jest to kolejna okazja do imprezowania, tym razem w szalonych przebraniach,a dla dzieci zabawa w psikus albo cukierek. Mimo to Halloween nie zdobyło większego uznania, prawdopodobnie ze względu na istnienie dnia Wszystkich Świętych, którego atmosfera jest przeciwna Halloween.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w Waszym kraju jest święto pamięci o zmarłych bliskich?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide